UMENIE SPOZNÁVANIA HMATOM

Sedím v kaviarni a zamýšľam sa nad tým, ako veľakrát zameriavame svoju pozornosť na chute, vône či ľudí, ktorí nám v kaviarni s láskou pripravujú a servírujú nejedno energetické potešenie. Málokedy sa, ale stane, že sa naša pozornosť upriami na to, s čím interagujeme po stránke nášho hmatu. Umenie spoznávania hmatom sa čoraz viac dostáva z moderných galérií do našich obľúbených podnikov. Vyznačuje sa nejedeným ručne vyrobeným hrnčekom, či tanierikom. Kaviarne zamerané na zážitok, už nechcú prekvapiť iba chuťou, vôňou, interiérom, ale aj inventárom, ktorý dopĺňa zážitok pri pití vášho obľúbeného nápoja.

ZAMYSLELI STE SA NIEKEDY VO VAŠEJ OBĽÚBENEJ KAVIARNI NAD TÝM, KTO VYROBIL ŠÁLKU, Z KTOREJ PRÁVE PIJETE A AKÝ JE JEJ PRÍBEH?

Ak sedíte v Blahu, Výklade ci Kruhu poviem Vám o umení viac prostredníctvom slov jeho samotného tvorcu. Dovoľte mi predstaviť vám Martu Javorskú. 

Ked ste dotykom pocítili rozdiel, tvarom váš záujem spozornel a prevedením ste sa v spomienkach neraz dostali na vaše obľúbené dovolenkové miesto, potom držíte v ruke šálku od Marty.

Marta Javorská, z ateliéru Javorski pochádza z Poľska. Vďaka jej vášni pre umenie sa už počas strednej školy venovala keramike a vysokú školu zavŕšila štúdiom maľby v Krakove. Práve tam sa spoznala s jej manželom, vďaka komu máme možnosť objavovať jej tvorbu priamo u nás na Slovensku.

Nedalo mi pretože jedna šálka filtrovanej kávy pritiahla moju pozornosť natoľko, až som sa chcela s Martou zoznámiť a vycestovala som za ňou. S Martou sme spojili príjemné s užitočným. Nádherné prostredie jednej pre mňa z najkrajších kaviarní na Slovensku, kaviarni Výklad, v Banskej Bystrici. Náš rozhovor sme doplnili šálkou skvelej kávy a sladkým potešením v podobe koláčika. 

UMENIE SPOZNÁVANIA HMATOM

Ahoj Marta, 

Je mi nesmiernou cťou spoznať niekoho koho tvorbu už dlhý čas obdivujem z veľkej diaľky. Poďme teda postupne na všetko to krásne, čo predstavuje tvoju tvorbu. 

AKO SI SA DOSTALA K VÝROBE KERAMIKY A AKO DLHO SA JEJ VENUJEŠ?

Začiatok s keramikou ako takou začal štúdiom na umeleckej strednej škole v Poľsku, kde som si vybrala odbor keramika a mohla som sa s hlinou, postupom ako aj podmienkami výroby lepšie zoznámiť. Umenie ma natoľko zaujalo, že som sa po strednej škole rozhodla venovať maľbe a v nej som dlhé roky aj pokračovala. Ku keramike som sa vrátila znova profesionálne pred 5 rokmi. Bol to čas kedy som po narodení mojich detí potrebovala kúsok dňa pre mňa samú odkrojiť a tvoriť.

JE PRE TEBA KERAMIKA URČITÝM DRUHOM RELAXU? 

Určite áno. Vďaka tomu, že je keramika fyzickou a umeleckou prácou zároveň vytvára priestor, v ktorom dokážem prísť na iné myšlienky a z uponáhľaného dňa vrátiť sa opäť k sebe.

ČO TVORÍ TVOJ UMELECKÝ ODKAZ? 

Po prvé dopĺňam zážitok z pitia kávy o priestor umenia vnímaného hmatom. Niektoré moje kolekcie sú špecifické, drsnejšie, hrbolčekové či širšie, všetko navrhnuté tak, aby vytvorili priestor spoznávania a vychutnania si chvíľky so sebou a so svojím obľúbeným nápojom. Ďalším z atribútov je tvar. Do svojej tvorby prinášam ručnú prácu, ktorá sa odzrkadľuje na nerovnostiach, ktoré tvoria jedinečnosť v každom hrnčeku či tanieriku. V rámci farieb u mňa prevládajú jesenné farby a šálky reprezentujú podľa kolekcie štýl, priestor či môj zážitok.

AKÉ ATRIBÚTY MÁ PODĽA TEBA SPĹŇAŤ ŠÁLKA ESPRESSA? 

V prvom rade ide o preferenciu zákazníka. Či rád pije z hrubšej či tenkej šálky, či má rád príjemný materiál na dotyk, alebo naopak drsnejší na stimulovanie zmyslov. Objem šálky by mal zodpovedať 100 – 200 ml kedže sa tieto šálky okrem espressa používajú aj na latte macchiatto. Farby neskôr prispôsobujem kolekcií a požiadavkách klientov.

KDE HĽADÁŠ SVOJU INŠPIRÁCIU? 

Veľakrát v každodenných situáciách, ale aj zážitkoch. Niektoré z mojich kolekcií reprezentujú zážitky z pláže či rôzne iné cestovateľské zážitky a prírodu.

V AKÝCH KAVIARŇACH SI DNES MÔŽEME VYCHUTNAŤ KÁVU Z TVOJICH ŠÁLOK?

V Banskej Bystrici ide o kaviareň Výklad, v ktorej si šálky dokonca môžete aj zakúpiť. V Banskej Bystrici však môj sortiment viete nájsť aj v kaviarni Mlsná káva.

V Bratislave v Pekárni Kruh či v Ružomberku v Kaviarni Blaho. Postupne sa rozširujú kaviarne, ale aj odberné miesta na kúpu mojej výroby. Niekedy ma viete nájsť aj na rôznych podujatiach, kde šálky vystavujem a predávam, aby ste si svoju kávu vychutnali z pohodlia domova alebo našli svoj nový obľúbený hrnček.

AK BY CHCEL NIEKTO PRACUJÚCI V OFFICE RELAXOVAŤ PRI KERAMIKE, KTORÝ POSTUP VÝROBY BY SI ODPORUČILA? 

Postup záleží aj od očakávania výsledného produktu. Ak chce niekto staviť na istotu a vytvoriť funkčný produkt určite by som odporúčala techniku valcovania, a teda nenáročnej prípravy tanierika, ktorý vo výsledku bude vyzerať ako od profesionála.

ČO BY SI ČITATEĽOM CHCELA PRI NEDEĽNEJ ŠÁLKE KÁVY ODKÁZAŤ?

Pri pití kávy si hlavne všimnite, že ju pijete. Vychutnajte si nie len chuť, ale aj celkový moment. Vytvorte si vzťah so svojou šálkou. To z čoho si kávu vychutnáte dokáže umocniť váš zážitok, a preto sa zamyslite, ktorá šálka bude vašou obľúbenou a súčasťou vášho každodenného rituálu pitia kávy.

UMENIE SPOZNÁVANIA HMATOM